Yumurtalık Kisti nedir? yumurtalık kistleri Nasıl Oluşur? Belirtileri Nelerdir? Nasıl Tedavi Edilir?

YUMURTALIK KİSTİ

İçi dolu keseciklere yumurtalık kistleri denmektedir. Etrafı zar ile çevrilidir. Çoğunlukla yumurtalık kistleri zararsızdır. Fakat yine de işi riske atmamak adına düzenli kontrollerin mutlaka yapılması gerekmektedir.

Kadınlarda çoğu zaman yapısal yumurta kisti ortaya çıkar. Yumurtalık kistlerin yaratmış olduğu etkilerden birisi de zar içerisinde kanamalardır. Yumurta hücreleri içerisinde yer alan hücrelerinden biri büyümeye başlayarak kist haline gelmeye başlar.

Kadınlarda bazen adet ortalarında kasık ağrısı bazende hafif lekelenme şeklinde kanamalarla fark edebilmektedir. Korkacak bir durum söz konusu değildir. Böyle bir durumla karşı karşıya kalındığında ise hemen kadınlar bir panik havası içerisine girmeye başlar. Fakat korkmamalısınız.

Yakınmaların daha çok olduğu dönemlerde cinsel ilişkiye girildiğinde gebe kalma ihtimali daha yüksektir.

Yakınma durumları daha şiddetli bir şekilde artmaya başladığında yapılması gerekenler şey hemen uzman bir doktora görünmenizdir. Bu sayede uzman doktorunuz gerekli muayeneleri yaparak yardımcı olacaktır.

Yapılacak olan karından ultrasonografi ile kötü huylu olup olmadığı hakkında net bir bilgi elde edilmesi mümkündür.

Yumurtalık Kistleri genelde her ne kadar zararsız olsa da kötü huylu olduğu zaman insan sağlığı için risk doğurabiliyor.

Yumurtalık Kistleri belirtileri, daha çok kanama ve yakınmalarla daha net bir şekilde anlaşılabilmektedir.

Çikolata (Endometriozis) Kisti Nedir?

Yumurtalık kisti belirtilerine bakılarak Detaylı bilgi için Prof. Dr. Timur GÜRGAN'a başvurabilirsiniz. Bu konuda hemen çözüm üretilerek sağlığınıza yeniden kavuşmanız temenni ediyoruz.