Çikolata Kisti (ENDOMETRİOZİS)

Çikolata Kisti nedir? Çikolata Kisti Nasıl Oluşur? Belirtileri Nelerdir? Nasıl Tedavi Edilir?

Görülen bir diğer rahatsızlıklardan birisi olarak çikolata kisti yer alıyor diyebiliriz. Gebeliğin yerleştiği rahimde ki iç dokunun vücudun farklı bir bölümünde yahut yumurtalıklarına yerleşmesi sonucunda bu tür sorunlar meydana gelmeye başlar.

Özellikle bu hastalığın çıkması vücudun farklı bölümlerini de ister istemez etki altına alabilmektedir. Farklı pek çok rahatsızlıkların ortaya çıkması kaçınılmaz bir durum olur. Kistlerin yapısına göz atıldığında ise aynı rahim dokusu gibi olduğunu söylemek mümkündür.

Çikolata (Endometriozis) Kisti Nedir?

Adet dönemi gelmeye başladığında ise kistin içerisinde bir kanama meydana gelir. Kanamalar içerde birikme yapmakla birlikte zaman geçtik sıra koyu kıvamda ve kahverengi bir sıvı haline gelmeye başlayacaktır. Sıvının daha çok erimiş bir çikolata görüntüsünü vermesinden dolayı artık tıp alanında bu tür adlandırma yapılmıştır.

Böyle bir durumda mutlaka uzman bir doktora başvurmanızda fayda olacaktır. Neden derseniz çoğu zaman corpus luteum kistleri ile çikolata kistleri birbirine karıştırıldığından dolayı doğal olarak farklı tedavilerin uygulandığı dönemler söz konusu olabiliyor. Bu tür gereksiz tedavilerin uygulanmaması adına mutlaka dikkatli olunmalıdır. Çikolata kistlerinin bazı hastalarda ise daha fazla ilerleme gösterdiği söylenebilir. Hatta ilişki sırasında şiddetli ağrı bile duyulacak aşamaya gelinebilir.

Gebe kalamamanın bir diğer etkenlerden birisi de çikolata kistlerinin olabileceğini söylemek mümkündür. Hatta adet kanamaların şiddet, cinsel ilişki sırasında ağrı,  adet düzensizliğine ya da gebe kalmama sorunlarına neden olduğu zamanlar olmuştur. Eğer ki belirti vermeyen durumlar söz konusu olduğunda ise kistler tedavide sadece gözlem yapılarak takip altına alınmaya başlanır.

Kadınların hem yaşam kalitesini hem de gebe kalmasını elinden almaya neden olabilecek kistler için mutlaka gerekli tüm tedavi yollarının profesyonel anlamda uygulanması gerekir.

Çikolata kisti tedavisi için uygulanacak yollar bellidir. Bunlar, ilaç tedavileri, hormon tedavisi, kombine edilmiş tedavi, cerrahi tedaviler, rahmin ve yumurtalıkların alınması, tüp bebek yöntemleri için üreme tedavisinin başlatılması gibi pek çok aşamalı bir hizmetten geçebilirsiniz.

Çikolata kisti belirtilerine bakılarak Detaylı bilgi için Prof. Dr. Timur GÜRGAN'a başvurabilirsiniz. Bu konuda hemen çözüm üretilerek sağlığınıza yeniden kavuşmanız temenni ediyoruz.