MYOM

Myom Nedir? Myom Neden Oluşuyor? Myom Çeşitleri Nelerdir? Myom Belirtileri Nelerdir? Myom Nasıl Tedavi Edilir?

İyi huylu bu tümör, kadınların %20 ila 25’inde daha sık görülmektedir. Ancak yaş ilerledikçe, myom sıklığında da doğal olarak bir artış durumları görülmeye başlanacaktır. 45 yaş üzerindeki kadınların yaklaşık %40’ında myomun olduğundan bahsetmek mümkündür.

Rahim ve rahim ağzında meydana gelen kasılmalar sonucu bu tür sorunlar ortaya çıkabilmektedir. Özellikle kas tabakası içerisinde yer alan düz kas hücrelerinin anormal büyümesi sonucunda myom ortaya çıkmaktadır.

Kadınlarda çoğu zaman birden fazla myom gerçekleştiği dönemler olabilir. Dört kadından birisinde myomlar görülebilmektedir. Menepoz sonrasında ise bir küçülme durumu söz konusu olabilir. Kırk yaşının altındaki kişiler de her ne kadar myom görülebilme olasılığı söz konusu olsa da daha azdır.

Günümüz koşullarında zaman içerisinde insanlarda bir takım iyi huylu ve kötü huylu olarak tümör oluşumları görülebilyor. Rahim kaslarından gelişen, iyi huylu tümörlerden biri olarak Myom bilinmektedir.

Myom Neden Oluşuyor?

Myomların neden oluştuğuna dair kesin bir bilgi yoktur. Fakat ortaya çıkmasını tetikleyen unsurların neler olduğu bilinmektedir.

Östrojenin (kadınlık hormonu) myomların büyümesine yol açtığından dolayı myomların oluşması ihtimal gözüyle bakılmaktadır. Östrojen miktarı doğal olarak daha fazla artmaya başladık sıra myomların büyümesi ve oluşumu daha hızlı olmaya başlayacaktır. Menopoz döneminde ise östrojen düzeyi azalırken doğal olarak myomlarında küçülmesine neden olacaktır. Ayrıca ailesinde myom bulunan kişilerde genetik olark myom oluşması kaçınılmaz bir durumdur.

Myom genellikle çok yavaş büyümektedir. Fakat gebelik dönemlerinde östrojen içeren hormon tedavisi görüldüğünden dolayı kadınlarda myomlar daha hızlı şekilde büyümeye başlar.

MYOM NEDİR
MYOM NEDİR?
MYOM NEDİR?

Myomların farklı çeşitleri bulunmaktadır. Buna bağlı olarak büyüme hızında da ister istemez farklılık göstermektedir.

Myom genellikle çok yavaş büyümektedir. Fakat gebelik dönemlerinde östrojen içeren hormon tedavisi görüldüğünden dolayı kadınlarda myomlar daha hızlı şekilde büyümeye başlar. Myomların farklı çeşitleri bulunmaktadır. Buna bağlı olarak büyüme hızında da ister istemez farklılık göstermektedir.

Myom Belirtileri Neler?

Myomların olup olmadığını anlamak aslında görülecek bulgular eşliğinde mümkün hale gelir.

Kasık bölgesinde şiddetli bir ağrılar meydana gelmektedir. Kasıkta ve karında dolgunluk ve basınç hissini duyma ve cinsel ilişkiye girerken şiddetli ağrı meydana gelir.

Ara kanamalar da belirtileri arasında yer almaktadır.

Myom Belirtileri kolay yoldan anlaşılabilmektedir.

Myom belirtileri kolay yoldan anlaşılabildiğinden en erken zamanda doktorunuza danışmanızda fayda vardır