Genital Siğiller

Genital Siğiller nedir? Genital Siğiller Nasıl Oluşur? Belirtileri Nelerdir? Nasıl Tedavi Edilir?

Cinsel hayatı aktif olan kişilerin genital bölgesine virüs bulaşmaktadır. Human Papilloma Virüs(HPV), cinsel ilişki sırasında sık rastlanan bir virüstür ve ciddi tehlikeleri ortaya çıkarabilmektedir. Bunun başlıca çıkardığı sorunlarından birisi ise serviks kanserine yol açması olduğu söyenebilir.
Bakıldığında hayatının içerisine cinsellik kavramını sokan çoğu kişiler, böyle bir virüs tehtidi ile karşı karşıya kalabiliyor. Özellikle erkekte penis üzeri ve genital bölgede bulunurken, kadınlarda ise daha çok dış genital organlar, vagina ve rahim ağzında yer alır.
HPV virüsünün 120’nin üzerinde tipi görülmekle birlikte kişiye vermiş olduğu sıkıntılar doğal olarak farklılık içermeye başlayacaktır. Her ne kadar genital bölgede görülse de oral seks yoluyla ağızda ve anal bölgelerde görüldüğü durumlar söz konusu olabiliyor.
Kadın da yahut erkekte çıkmış olduğu bölgeye göre ciddi sağlık sorunları yaratabilir. En çok yaratmış olduğu önemli sorunlarından birisi kanser vakaları ile kişiyi karşı karşıya bırakması diyebiliriz.
Kadında rahim ağzı kanseri, erkek ve kadında anüs çevresinde anal kanserin başlamasına neden olabilmektedir. Bu yüzden bu konu hakkında mutlaka kişilerin üzerinde önemle durularak gerekli tüm tedavi yöntemlerinden bir an önce yararlanmasında fayda olacaktır.

Genital Siğiller

Genital Siğil Belirtileri

Söylememiz gereken bir başka husus ise her genital siğil kansere sebebiyet vermemektedir. Hemen kanser teşhisinin konulması doğru bir şey değildir.

Genital siğil belirtileri denildiğinde üç yolla kolaylıkla bu rahatsızlığı fark edebilmek mümkün olacaktır. Bunlar kaşınma, tahriş ve kanama olduğunu söyleyebiliriz. Daha çok bu şekilde kendisini göstermektedir.

Genital siğiller, şekil ve boyut olarak değişiklik gösterdiği durumlar söz konusu olabilmektedir. Oral seks sebebiyle ağız içinde de siğil olduğu dönemler olabilmektedir.

Tanı Nasıl Konulur?

Bir diğer merak edilen konulardan birisi de tanının nasıl konulacağıdır diyebiliriz. HPV virüsünün tanısı görünümüne bakılarak konulmaktadır. Özellikle patolojik değerlendirmeler sonucunda ise virüsün tipinin ne olduğu saptanmaya çalışılır.

Genital siğil tedavisi için bu konuda sektörün uzmanı olarak karşımıza çıkan Prof. Dr. Timur GÜRGAN’dan hizmet almanızı tavsiye ediyoruz. Bulaşıcı virüslerin kansere çevrilmeden bir an önce tedavi edilmesine de yardımcı olacaktır.