Kadın Sağlığı

Kadınların sağlığı önemlidir. Erkeklerde olduğu gibi kadınlarda da bir takım kadınlara özel sağlık problemi ortaya çıkmaktadır

kadin sagligi timur gurgan

Kadın sağlığı denildiği andan itibaren ise çoğu kişinin aklına gelen konulardan birisi de cinsel sorunlar ya da üreme ile ilgili durumlar. Bunlar her ne kadar olmuş olsa da yeterli değildir. Çünkü kadın sağlığının, ruhsal ve bedensel sağlıklı olma halini etkileyenlerin kapsayan tüm konular olduğu bilinmesi gerekmektedir. Kadın bedeni, hassas, aynı zamanda karmaşıktır. Her insanın sağlıklı bir yaşama adım atması adına uyması gereken bir takım aktiviteleri vardır. Bu aktiviteler üzerinden yola çıkıldığında ise sağlıklı yaşama erişebilmek çokta zor bir durum olmayacaktır.

Kadın Sağlığı Nasıl Korunur?

Bayanların hem ruhsal hem de fiziksel dünyası oldukça önemli olduğundan dolayı tüm bunların koruma altına alınması adına neler yapılması gerektiği konusunda bir bilgiye sahip olunmalıdır. Daha az stresli olmak için bilinçli olmanız gerekir. Stres, ruh sağlığınız açısından da son derece önemlidi. Stresli bir ortam içerisindeyseniz hemen uzaklaşmanız gerekiyor. Çünkü sağlığın olumsuz yönde bir etki altına alınmasına neden olduğu gibi sizleri de zor durumda bırakabilecektir. Özellikle kadın sağlığının kontrol altında en iyi şekilde tutulması adına yapılması gereken bir diğer önemli ayrıntılardan birisi de doğum kontrol önlemleri almanız olacaktır. Cinsel etkinlik sonrasında kendinizde bir takım anormal durumların meydana gelmeye başladığını görüyorsanız derhal jinekoloğunuza danışmanız da büyük ölçüde bir fayda olacaktır.

Kemiklerin eğilmesine eğimli bir fiziğiniz var ise o zaman yapılması gereken bir diğer korunma metotları da osteoporoz riskinden korunmak adına doktorunuza danışarak diyet listenize yeterli miktarda kalsiyum eklemeniz gerekmektedir. Kadın hastalıklarına yakalanmamanız adına vücudunuzu daha dirençli tutmanız gerekir. Bebek sahibi olmak isteyen kadınların, üremeleri ve cinsel sorunlarına dair sıkıntıları varsa giderilmesi gerekir. İşte tam da bu konuda Prof. Dr Timur Gürgan, uzmanlığın vermiş olduğu engin bilgileri ile kadın sağlığının korunması konusuna değiniyor ve bu konuda yardımcınız oluyor. Aksi takdirde ilerleyen zamanlarda kadınsal sağlık sorunların ortaya çıkması kaçınılmaz olur.