Kısırlık ve Tedavisi

Kısırlık (İnfertilite) nedir? Kısırlık Tedavi Yöntemleri nelerdir? İzah Edilemeyen Kısırlık nedir? Tüp Bebek Kısırlığa Çözüm Mü?

kisirlik-infertilite-tup-bebek-timur-gurgan-1

Kısırlık tedavisinin yapılmadan önce ilk olarak kısırlığın neden olduğuna dair geniş kapsamlı bir araştırma yapılması gerekmektedir. Çünkü kısırlığın tedavisi de yapılacak olan araştırma sonucuna göre değişiklik gösterebilecektir.Bazı durumlarda sebepler neyden kaynaklı olduğu net bir şekilde görülürken, kimi zaman ise erkek yahut kadınlarda ki sorunlar açıklanamaz.

Tedavi ise çocuk sayısı, over rezervi,çiftlerin yaşı, kısırlık süresi (kan yıldır korunmadıkları) gibi kriterler göz önünde bulundurularak yapılmaktadır. Özellikle çiftin çocuk sahibi olmasını en önemli şekilde etkileyen konuların başında ise Over (yumurtalık) rezervi yer alır.

Yumurta Takibinin Yapılması

Bayanda yumurtlama düzensizliği saptandığı zaman başvurulan bir tedavi yöntemlerinden birisi de yumurta takibinin yapılmasıdır. Özellikle kısırlık tedavisinde son dönemde en sık şekilde uygulanan yöntemlerden biri olmayı başarıyor.
Başvurulacak bu yöntemle birlikte adının her ay düzenli yumurtlamasını sağlamaya çalışmak olacaktır. Bu sayede bayanda görülmesi istenen hamilelik şansı daha fazla artmaya başlayacaktır. Özellikle yumurtlama esnasında klomen tablet, serophene tablet, gonaphone gibi ağızdan alınan haplar kullanılabilir.
Yumurtalama tedavisine verilecek olan süre zarfı her ne kadar değişkenlik gösterse de ortalama olarak, 3 veya 6 ay olduğunu söylememiz de yarar vardır. Eğer yapılacak bu tedavi sonrasında yeniden gebelik elde edilemezse, astanın durumuna göre farklı tedaviler uzman doktorunuz tarafından planlanmaya başlanmış olacaktır.

Yumurtlama ve Aşılama Tedavileri Nasıl ve Ne Zaman Yapılıyor?

Adet dönemin üçüncü günüyle birlikte ağızdan hap ya da iğne tedavileri ile yumurtanın daha fazla büyümesi sağlanmış olur. Alınan haplar yaklaşık olarak 5 gün boyunca düzenli bir şekilde alınmaya devam edilir.

İğneler ise yumurta büyüklüğü yani tam olarak 18 mm oluncaya kadar devam ettirilmeye başlanır. Ayrıca 18-20 mm çapında olduğunda ise halk arasında çatlatma iğnesi denilen iğne yardımıyla yumurtanın çatlaması için yapılabilmektedir.

Başvurulacak bu yollar sonucunda 1 gün sonrasında çiftlerin ilişkiye girmesi söylenir ve çiftler ilişkiye girer. 1 hafta boyunca iki günde bir ilişkide olmaları sağlanır. Diğer yandan tedavi şekillerinden birisi ameliyat olurken diğeri ise tip bebek tedavisi olacaktır. Size en uygun tedavi şeklini belirleyen Prof. Dr. Timur GÜRGAN ile kısa süre içerisinde yeniden anne olabilmeniz mümkün olacaktır.

Kısırlık tedavisinde aşılama nasıl yapılmalıdır?

Hiç spermi olmayan bir erkek, çocuk sahibi olmak için ne yapabilir?

Size en uygun tedavi şeklini belirleyen Prof. Dr. Timur GÜRGAN ile kısa süre içerisinde yeniden anne olabilmeniz mümkün olacaktır.