kisirlik-infertilite-tup-bebek-timur-gurgan

Kısırlık (İnfertilite)

Kısırlık (İnfertilite) nedir? Kısırlık sebepleri nelerdir? Kime kısır denilebilir? Kısırlık Nasıl anlaşılır? Kısırlık tedavisi nasıl yapılır? Kısırlık hakkında her şey...

Cinsel ilişkiye girilmesine rağmen hiçbir şekilde gebe kalınmaması durumuna Kısırlık, diğer tabiriyle de İnfertilite denmektedir. Özellikle haftada 2-3 kere girilen cinsel ilişkiye rağmen hamile olunmaması, hem kadının hem de erkeğin psikolojik anlamda etkilenmesine zemin hazırlayacaktır. Dünyada ki çiftlerin yüzde 15’lik kısmında bu tür sağlık sorunları meydana gelebiliyor.

Belirtmiş olduğumuz çiftlerin bazısında ise gebe kalamamanın nedenini açıklayacak sebepler rahatlıkla bulunabilirken, bir kısmında ise patoloji tespit edemez. Bu durum işin daha kötü olmasına neden olur.

Açıklanamayan kısırlık için her yol denense de gebe kalınamamasının kaynağı bir türlü bulunamaz. Kısırlık nedenleri saptanması için öncellikle yapılması gereken yollardan birisi de kadında ve erkekte üreme döngüsünün nasıl işlediğini ve mekanizmanın nasıl çalıştığını kavramak gerekir.

Tüm bu kouda ki incelemeler yapıldığında ise kısırlık nedenlerini çözebilir ve tedavisini planlayabilirsiniz.

Kısırlığa Neden Olacak Faktörler

Kısırlığa neden olabilecek bazı faktörler vardır. Bunlar cinsel ilişkiye girme sıklığı, kadını yaşı, zamanlama, pataloji de çoğu zaman gebelik şansını azaltan etkenlerden biri olarak karşımıza çıkmaktadır.

Kısırlığa neden olabilecek bir patolojinin varlığı bile gebelik olma durumlarının önüne geçebilir. Eğer ki 1 yıldan beridir hafta en az 2-3 defa cinsel ilişkiye girmenize rağmen herhangi bir etki görmezseniz o zaman kısırlıkla ilgili şüpheler duymaya başlayabilirsiniz.

Böyle bir durumda yapılması gereken en önemli adımlardan birisi hemen uzman doktorunuza başvurarak kısırlık nedenleri ve tedavisi konusunda hizmet almaya başlamanız olacaktır. Bu konuda kısırlık tedavisini en güzel şekilde yaparak tekrardan gebelik planlamasını doğru ve etkili bir şekilde gün yüzüne çıkaran Prof. Dr. Timur GÜRGAN farkıyla yaşanılan sorunlar geri de kalabiliyor.

kisirlik-infertilite-tup-bebek-timur-gurgan-1

Fakat böyle durumlarda 1 yıl beklemek tamamen yersiz bir durum olacaktır. Neden derseniz kısırlık belirtileri üzerinden de bu tür sorunlarla karşı karşıya kaldığınızı anlayabilirsiniz. Çok sık ya da seyrek adet görmek, 2 den fazla düşük yapılması, Geçirilmiş pelvik enfeksiyon öyküsünün olması

Kadın yaşının ileri olması, erkeklere yapılan testlerin ise küçük olması, erkeklerde prostat problemlerinin görülmesi kısırlığı belirleyen faktörlerden biri olarak karşımıza çıkmaktadır.

Kısırlık İle İlgili Aşağıdaki Videolarımızı İzlemenizi Tavsiye Ediyoruz

Böyle bir durumda yapılması gereken en önemli adımlardan birisi hemen uzman doktorunuza başvurarak kısırlık nedenleri ve tedavisi konusunda hizmet almaya başlamanız olacaktır.